2016-2017 Overview

TOC Qualifers:

Cong: Ella Michaels  Automatic Qualifier(SF in '16)

CSULB:

  • Patrick Kim: semifinalist in Varsity Extemp and finalist in Novice Congress
  • Ella Michaels: 2nd place Varsity Congress and 3rd place in Varsity Extemp
  • Tai Michaels: semifinalist in Varsity Congress
  • Diego Muscarolas: 13th place in Varsity Congress
  • Alexander Landyshev: 4th place in Varsity Congress
  • Jennifer Choi-Nakama: Tournament Champion as Presiding Officer

Harker Tournament:

  • Emily Turkel and Matthew H. Kim: octofinalist in Varsity Public Forum
    • Emily Turkel: 8th best speaker in Varsity Public Forum

Hart Congress:

  • Diana Francis: 1st place in Novice Congress
  • Mohammad Alam: 4th place in Novice Congress
  • Tyler Meshkinyar: 1st place in Novice Congress
  • Declan Bulwa: 5th place in Novice Congress
  • Samson Herman: 3rd place in Novice Congress
  • Felix Bulwa: 4th place in Varsity Congress
  • Jean-Luc Henraux: 5th place in Varsity Congress
  • Jennifer Choi-Nakama for best PO
  • Matthew Kim for best PO
  • Faina Mitnik for best PO

CSUF

  • Patrick Kim: 1st speaker in Novice Parliamentary
  • Kevin Ji: 9th speaker in Novice Parliamentary
  • Olivia Brebes and Patrick Kim: 2nd place in Novice Parliamentary
  • Matthew Kim and Emily Turkel: octofinalists in Varsity Public Forum
  • Lauren Carter: semifinalist in Novice Impromptu
  • Kino Farr: semifinalist in Presiding Officer Contest
  • Patrick Kim: semifinalist in Varsity Impromptu
  • Samson Herman: 5th in Varsity Impromptu
  • Samson Herman: finalist in Novice Congress
  • Diana Francis: 2nd in Novice Congress
  • Olivia Brebes: 5th in Novice Congress
  • Diego Muscarolas: finalist in Varsity Congress
  • Yarden Akin: semifinalist in Novice Congress

TCFL Novice Debate:

  • Yarden Akin and Susan Gilliam: Superior Certificate in Parliamentary Debate
  • Olivia Brebes and Alex Landyshev: Superior Certificate in Parliamentary Debate
  • Kevin Ji and Declan Bulwa: Superior Certificate in Parliamentary Debate

Claremont:

  • Diego Muscarolas: 1st place in Congress

Schurr:

  • Matthew Kim: Semi Finalist in Impromptu
  • Samson Herman: Semi Finalist in Impromptu

 Meadows: 

  • Jack Stern: Double Octos in Lincoln Douglas

Novice IE:

  • Diego Muscarolas: 1st Place Picket Fence in Spar & Impromptu
  • Declan Bulwa: 1st Place Picket Fence in Spar & Excellent Certificate in Impromptu
  • Olivia Brebes: 2nd Place in Thematic Interpretation & 9th Place in Impromptu
  • Lauren Carter: 4th Place in Spar & Excellent Certificate in Impromptu
  • Meri Khnokyan: 6th Place in Spar 
  • Kevin Ji: 7th Place in Spar
  • Yardin Akin: 10th Place in Spar
  • Anne White: Superior Certificate in Original Advocacy & Excellent Certificate in Spar
  • Lilit Sirekanyan: Excellent Certificate in Spar
  • Wyatt Dahlshtrom: Excellent Certificate in Spar 
  • Siddartha Pisharody: Excellent Certificate in Impromptu
  • Our team got 3rd Place in Congress, 1st Place in Originals, & 2nd Overall in Novice Team Sweepstakes 

Principios:

  • Olivia Brebes: 2nd in Thematic Interpretation
  • Diana Francis 11th in Student Congress

Presentation:

  • Matthew Kim and Emily Turkel: Octofinalists in Public Forum

Damus Debates:

  • Jack Stern: Octofinalist in Lincoln Douglas Debate

Fall Open Debate

  • David Arutynian: Certificate of Superiority in Lincoln Douglas Debate
  • Mohammd Alam & Jean-Luc Henraux: Certificate of Superiority for Parliamentary Debate
  • Benjamin Jacob Schall & Felix Bulwa: Certificate of Superiority for Parliamentary Debate
  • Jennifer Choi Nakama & Declan Bulwa: Certificate of Superiority for Parliamentary Debate
  • Wyatt Dahlstrom and  Merri Khnkoyan: Certificate of Superiority for Parliamentary Debate
  • Layla Knowles & Brandon Hong: Certificate of Superiority for Public Forum Debate
  • Kevin Ji & Anne White: Certificate of Superiority for Public Forum Debate
  • Diana Francis & Emily Blum: Undefeated in Public Forum Debate
  • Ella Michaels & Andrew Bricklin: Undefeated in Parliamentary Debate
  • Emily Turkel & Matthew Kim: Undefeated in Public Forum Debate

Inside Out

  • Matthew Kim: 1st place in Impromptu and Congress
  • Mia Steinhaus-Shinkman: Best Persiding Officer
  • David Arutynian: 4th in Congress
  • Kevin Ji: 5th in Congress

La Costa Winter Classic

  • Alex Landyshev: 7th place in Congress
  • Diego Muscarolas: 14th place in Congress and semifinalist in Impromptu
  • Anne White: semifinalist in Original Advocacy 

Winter Varsity IEs

  • Tai Michaels: Excellent Certificate in Extemp & 3rd place in Impromptu
  • Matthew H. Kim: Excellent Certificate in Extemp
  • Jean-Luc Henraux: Excellent Certificate in Extemp & 17th place in Impromptu
  • Yea-Lyn Pak: 2nd place in OA, 2nd place in Spar, & Excellent Certificate in Impromptu 
  • Anne White: Certificate of Superiority in OA & Excellent Certificate in Spar
  • Felix Bulwa: Excellent Certificate in OA, Certificate of Superiority in Spar, & 1st place in Impromptu
  • Emily Blum: 1st place in Expos & Certificate of Superiority 
  • Zachary Grove: 4th place in DI
  • Samson Herman: Certificate of Superiority in DI, Excellent Certificate in Spar, & Excellent Certificate in Impromptu
  • Wyatt Dahlstrom: Excellent Certificate in DI & Excellent Certificate in Spar
  • Leo Golub: Certificate of Superiority in Spar & Excellent Certificate in Impromptu 
  • Stanley Cascone: Certificate of Superiority in Spar
  • Susan Gilliam: Excellent Certificate in Spar
  • Alyson Pineda: Excellent Certificate in Spar
  • Declan Bulwa: Certificate of Superiority in Impromptu 
  • Kevin Ji: Certificate of Superiority in Impromptu 
  • Mohammad Alam: Excellent Certificate in Impromptu
  • Linda Wakamoto: Excellent Certifcate in Impromptu
  • North Hollywood got 2nd place in Debate Sweeps, Second place in Originals Sweeps, and 2nd place in Grand Sweeps

Fullerton Winter Classic

  • Diego Muscarolas: 4th in Congress

Arizona State University

  • Lyna Kim: 5th in Extemp (TOC bid)
  • Patrick Km: Semifinals in Extemp (TOC bid) & Semifinals in Impromptu 
  • Wyatt Dahlstrom: Semifinals in Impromptu
  • Anne White: NIE TOC bid in Expos
  • Samson Herman: NIE TOC bid in DI & Quarter finals in Impromptu
  • Felix Bulwa: NIE TOC bid in OO & Quarter finals in Impromptu

I Have A Dream Invitational

  • Olivia Brebes: 2nd place in Thematic Interpretation  
  • Mohammad Alam: 5th place in Extemporaneous Speaking
  • Matthew H Kim and Emily Turkel: Undefeated in Public Forum 
  • Samson Herman: 14th place in Congress

Spring Varsity Debate

  • Mohammad Alam and Jean-Henraux: Certificate of Superiority in Parliamentary Debate
  • Matthew H Kim and Ella Michaels: Certificate of Superiority in Parliamentary Debate

Spring Congress

  • Linda Wakamoto: Best PO
  • Samson Herman: 5th place
  • Marisa Bernal: 4th place
  • Olivia Brebes: 5th place
  • Leo Golub: 4th place
  • Wyatt Dahlstrom: 4th place

Spring Varsity IEs

  • Mohammad Alam: 1st place in Extemp & Tied in 9th for Impromptu
  • Olivia Brebes: 2nd place in TI & Excellent Certificate in Spar
  • Anne White: 1st place in Expos
  • Jean-Luc Henraux: 2nd place in Extemp & 1st place in Impromptu
  • Faina Mitnik: 6th place in OI
  • Wyatt Dahlstrom: Certificate of Superiority in Extemp & Tied in 9th for Impromptu
  • Emily Blum: Certificate of Superiority in Expos & Excellent Certificate in Impromptu
  • David Arutyunian: Certificate of Superiority in Spar
  • Lyna Kim: Excellent Certificate in Extemp
  • Samson Herman: Excellent Certificate in Extemp & Certificate of Superiority in Impromptu
  • Felix Bulwa: Excellent Certificate in OA & Certificate of Superiority in Impromptu
  • Declan Bulwa: Excellent Certificate in Spar & Tied in 9th for Impromptu
  • Susan Gilliam: Excellent Certificate in Spar
  • Kevin Ji: Excellent Certificate in Spar & Excellent Certificate in Impromptu
  • Linda Wakamoto: Excellent Certificate in Impromptu & Certificate of Superiority in Impromptu
  • Merissa Bernal: Excellent Certificate in Impromptu
  • Alex Moreno: Excellent Certificate in Impromptu
  • North Hollywood got 1st place in Orginals Sweeps and 2nd place Grand Sweeps

Debate State Qualifer

  • Matthew H Kim and Anne White: Finalist in Public Forum
  • Mohammad Alam and Jean-Luc Henraux: Semifinalist in Parliamentary Debate

Congress State Qualifier

  • Ella Michaels: 1st place in Congress 
  • Diego Muscarolas: 4th place in Congress
  • Matthew H. Kim: Semifinals in Congress
  • Leo Golub: Semifinals in Congress

IE State Qualifer

  • Lyna Kim: 1st place in IX & 7th place in NX
  • Patrick Kim: 4th place in IX & 3rd place in NX
  • Jean-Luc Henraux: 5th place in IX & 10th place in NX
  • Anne White: 6th place in Expos
  • Matthew H Kim: 5th place in NX
  • Tai Michaels: 6th place in NX & 9th place in IX
  • Andrew Bricklin: 12th place in NX & 14th place in IX
  • Felix Bulwa: 8th place in Impromptu & 11th in OA
  • Wyatt Dahlstrom: 14th place in DI & 10th in Impromptu
  • Linda Wakamoto: 13th place in Expos
  • Leo Golub: 13th place in OA

NCFL Nationals Qualifying Tournament

  • Olivia Brebes: 1st place in TI
  • Mohammad Alam 2nd place in Extemp
  • Felix Bulwa: 2nd place in TI & 4th place in OO
  • Samson Herman: 3rd in Extemp & 1st place in DI
  • Leo Golub: 3rd place in OO
  • Jennifer Choi-Nakama: 1st place in DI & 5th place in OO
  • Susan Gilliam and Elain Estrada: 1st place in Duo
  • Susan Gilliam: 3rd place in TI
  • Elaine Estrada: 3rd place in OD
  • David Arutyunian & Angelica Silverman: 1st place in Public Forum
  • Yarden Akin: 3rd place in Congress

NSDA Nationals IE/Debate Qualifying Tournament

  • Emily Turkel and Matthew H Kim: Tournament Champion in Public Forum
  • Lyna Kim: 1st place in IX
  • Emily Blum: 1st place in Expos
  • Patrick Kim: 5th place in IX
  • Olivia Brebes: 4th in POI
  • Yarden Akin: semifinalist in Big Questions
  • Andrew Bricklin and Lyna Kim: Finalist in Public Forum
  • North Hollywood was 4th place in debate sweeps, 3rd place in speech sweeps, & 3rd overall team.